Gliceryna  – jak ją wykorzystać w przemyśle i w produkcji

Makuchy paszowe i opałowe
Makuchy – żywienie zwierząt pełne energii
30 września 2019
Jaka pasza dla zwierząt
Sztuka komponowania pasz
14 października 2019

Gliceryna  – jak ją wykorzystać w przemyśle i w produkcji

Producent gliceryny Agri Line

Producent gliceryny Agri Line

Co wspólnego mają kosmetyki z materiałami wybuchowymi albo krople do oczu z zimowym płynem do spryskiwaczy?

W ich składzie znajdziemy glicerynę, której zastosowanie jest tak szerokie, że zaskoczy wielu z nas.

 

Cenne właściwości gliceryny

Gliceryna znalazła bardzo bogate i praktyczne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu dzięki swoim cennym właściwościom. Czym więc jest ta substancja, bez której tak wielu producentów i samych konsumentów nie mogłoby funkcjonować. Dla świata nauki jest organicznym związkiem chemicznym – najprostszym trwałym alkoholem trójwodorotlenowym (cukrowym). Dla nas, w zwykłych warunkach, to tłusta, syropowata i bezbarwna ciecz o słodkawym posmaku. O jej sukcesie zdecydowały jednak nie chemiczne wzory czy naturalna postać, ale posiadane cechy. Gliceryna przede wszystkim ma zdolność do pochłaniania wilgoci z powietrza. Lubi wodę, z którą miesza się bez ograniczeń, dlatego jest tak przydatna. W skali mieszalności rozpuszczalników organicznych ma najwyższą, wzorcową pierwszą notę. Do jej atutów zaliczamy także to, że nie podrażnia i nie jest toksyczna.

 

Jak uzyskujemy glicerynę

Gliceryna ma pochodzenie naturalne i syntetyczne. W tym pierwszym przypadku do jej wytworzenia służą tłuszcze roślinne (np. oleje palmowe i kokosowe) albo zwierzęce. Na rynek trafia m.in. jako produkt uboczny przy wytwarzaniu mydła. Natomiast glicerynę syntetyczną wytwarza się z propylenu, a więc z substancji, która powstaje z benzyny. W wyniku chemicznych procesów zachodzących przy produkcji biopaliw do silników Diesla otrzymujemy ją w dużych ilościach jako produkt uboczny. Następnie ulega oczyszczeniu. W zależności od stopnia oczyszczenia mamy glicerynę techniczną oraz destylowaną. Gliceryna o najwyższej czystości jest substancją farmaceutyczną.

 

Paleta zastosowań

Warto wiedzieć, że gliceryna obniża punkt zamarzania. Wykorzystują to nawet niektóre rośliny i zwierzęta, np. dzięki niej w ekstremalnie zimnych warunkach przetrwał na Alasce mały owad, czyli galasówka wierzbowa. Gliceryna pomaga także w przekazywaniu życia, gdyż chroni plemniki przed zamrożeniem. Dlatego też nie powinno nas dziwić, że glicerynę potrzebują banki ludzkiej spermy. Te jej właściwości wykorzystał także przemysł motoryzacyjny do produkcji płynów hamulcowych, chłodniczych, a także do spryskiwaczy do szyb samochodowych. Używają jej również producenci barwników, farb, lakierów i rozpuszczalników. Trafia nawet do płynów w e- papierosach i jako dodatek do tytoniu palonego przy użyciu arabskiej fajki wodnej.

 

Dla garbarza i pirotechnika

Gliceryna odznacza się silnymi właściwościami higroskopijnymi, czyli wymienioną zdolnością do pochłaniania wilgoci. Ma to duże znaczenie w garbarstwie, gdyż wspomaga znacząco proces suszenia skóry. Jest więc niezbędnym składnikiem wielu preparatów garbujących. Przydaje się także ta jej cecha w przemyśle spożywczym przy przygotowaniu suszonych owoców. Ma także bardziej bojowe zadania. Służy bowiem do produkcji materiałów wybuchowych, np. dynamitu i prochów bezdymnych, które mają w swym składzie nitroglicerynę.

 

Dla zdrowia i urody

Gliceryna dzięki także swoim właściwościom nawilżającym znalazła praktyczne  zastosowanie przy produkcji kosmetyków, mydeł toaletowych, maści niezawierających tłuszczów. Poprawia ona elastyczność skóry, dlatego też jest bardzo często dodawana do kremów i balsamów do ciała. Trafia również do preparatów, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wiatru i mrozu. Właściwości nawilżające i natłuszczające gliceryny wykorzystała także medycyna. Dlatego m.in. znajdziemy ją w kroplach polecanych przez okulistów przy tzw. zespole suchego oka, ale także jako środek łagodnie przeczyszczający i pobudzający pracę jelit. Pomaga też przy leczeniu schorzeń skóry, gdy pacjent zmaga się z nadmiernym rogowaceniem i pękaniem naskórka. Wykazuje przy tym nawet działanie przeciwzapalne. W przemyśle farmaceutycznym glicerol jest jednak głównie substancją pomocniczą, która stabilizuje konsystencję np. w syropach i zawiesinach.

 

Tak rozmaite wykorzystanie gliceryny to kolejne osiągnięcie naszej cywilizacji, w którym świat wielkiej chemii spotyka się z prozą codziennego życia.