Jak zadbać wiosną o wysokie plony rzepaku i soi

Pasze rzepakowe - śruta i makuch
Dlaczego warto wybrać pasze rzepakowe?
18 kwietnia 2020
Kryzys na rynku paliw - jak wpływa na biopaliwa w Polsce
Kryzys na rynku paliw – jak wpływa na biopaliwa w Polsce?
3 maja 2020

Jak zadbać wiosną o wysokie plony rzepaku i soi

Jak zadbać wiosną o wysokie plony rzepaku i soi

Jak zadbać wiosną o wysokie plony rzepaku i soi

Wiosna to bardzo ważny okres w uprawie roślin oleistych, rzepaku i soi. Od przeprowadzonych zabiegów agrotechnicznych w tym czasie zależy zysk rolników.

Doradzamy jak skutecznie zwalczać niebezpieczne dla roślin chwasty, choroby i szkodniki, aby uzyskać wysokie plony.

 

Dobra gleba dla rzepaku

Rzepak w Polsce jest bardzo popularną rośliną uprawną, której areał mocno wzrósł po akcesji do Unii Europejskiej. Jesteśmy w Europie, po Niemczech i Francji, trzecim co wielkości producentem tej rośliny. Polscy rolnicy głównie sieją rzepak ozimy. Wymaga on gleby o dobrej strukturze, która jest zasobna w wodę i składniki pokarmowe oraz stosowania płodozmianu.

Rzepak nie powinien być bowiem uprawiany przez dwa kolejne lata na tym samym polu, gdyż plony będą dużo niższe. Straty rolnicy ponoszą także, gdy zaniechają koniecznych zabiegów agrotechnicznych, które są bardzo ważne nie tylko jesienią, ale także wiosną.

 

Ochrona rzepaku wiosną

W okresie, gdy przyroda budzi się do życia, na polach rzepaku pojawiają się niechciane chwasty. Mogą wyrządzić dużo szkód, gdyż zabierają roślinom wodę, światło i niezbędne składniki odżywcze. Tak samo destrukcyjne działanie na polu mają samosiewy zbóż. Do ich zwalczania stosowane są już od jesieni środki chwastobójcze, np. Labrador 05 EC.

Plantatorzy wiosną muszą także ograniczyć występowanie szkodników, zwłaszcza chowacza i słodyszka rzepakowego. Ich pojawieniu się sprzyja ciepła pogoda. W tym celu należy wykonać zabiegi insektycydowe. Używa się w nich mieszanin pyretroidów. Wiosną rzepak jest narażony także na choroby, dlatego potrzebne są jeszcze zabiegi grzybobójcze.

Jak pokazują wyniki badań Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, pożądane efekty przynosi stosowanie preparatów zawierających strobiluryn oraz prochloraz. Po zimie wykonuje się także ponownie zabiegi regulacji pokroju rośliny. Odpowiednie dobrane preparaty fungicydowe wpływają na równomierne kwitnienie rzepaku, dzięki czemu łatwiej ochronić go przed szkodnikami i chorobami.

 

Soja dla pionierów

Mimo że w Polsce na polach dominuje rzepak, coraz bardziej popularne stają się także uprawy soi. Rolnicy nie mają już problemu, by dostać dobry  kwalifikowany materiał siewny. Powstają też nowe przedsiębiorstwa, które skupują i przetwarzają soję. Uprawie tej rośliny sprzyja też ocieplenie klimatu.

Popyt na soję jest duży, gdyż jest cennym źródłem białka w żywieniu zwierząt. Za uprawą soi przemawia też jej pozytywny wpływ na płodozmian oraz żyzność i strukturę gleby. Wysiew nasion soi rozpoczyna się nie jesienią, ale właśnie wiosną, w ostatnich dniach kwietnia i na początku maja.

 

Słońce i ziemia dla soi

Soja jest rośliną ciepłolubną, dlatego najlepszym okresem w Polsce do jej siania jest trzecia dekada kwietnia i pierwsza dekada maja. Potrzebuje ona bowiem ogrzanej i wilgotnej gleby, która powinna być także dobrze przygotowana i spulchniona. Przed siewem należy także zaszczepić nasiona nitraginą. Taki zaszczepiony materiał oferują już firmy nasienne. Jest to bardzo ważne, gdyż korzenie soi żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, które nie występują w polskich glebach.

Bakterie więc powinny zostać dokładnie rozłożone na nasionach, wtedy ich rozwój będzie intensywniejszy, a rośliny zyskają niezbędny podczas wegetacji – azot. Dzięki temu plantatorzy mogą ograniczyć nawożenie tym składnikiem. Soja nie potrzebuje także specjalnego nawożenia fosforowo-potasowego. Eksperci polecają za to stosowanie aminokwasów, aby zwiększyć opłacalność upraw. Takie biostymulatory okazują się szczególnie przydatne, gdy wystąpi susza lub inne warunki stresowe dla roślin.

 

Przeciw chwastom

Soję trzeba także chronić przed chwastami, gdyż zabierają potrzebne składniki pokarmowe w czasie jej powolnego wzrostu. Liście soi stają się wtedy kruche i bladozielone, a plon niski i słabej jakości. Niestety nie ma zbyt wielu środków na rynku do zwalczania chwastów. Dostępnych jest kilka preparatów, w tym Senor Liquid, Stomp Aqua, Proman i Boxer.

Plantatorzy podkreślają, że uprawa soi nie jest skomplikowana. Należy zadbać przede wszystkim o zasobność gleby oraz staranne odchwaszczanie. Na dobrze prowadzonej uprawie można za to dużo zyskać. Soja jest bowiem bardzo korzystna w strukturze zasiewów, m.in. dzięki jej przydatności w zmianowaniu. Opłacalność zwiększają także dopłaty z unijnego programu rolno-środowiskowego i dotacje do uprawy roślin strączkowych. Jest więc szansa, że obok rzepaku stanie się kolejną popularną rośliną oleistą.