Gliceryna – ładowanie energią w sporcie

OC dla rolników - uprawy i zwierzęta
Ryzykowny brak polisy w rolnictwie
30 stycznia 2020
Gliceryna kosmetyczna na włosy i skórę
Gliceryna – na włosy i skórę dla urody
12 lutego 2020

Gliceryna – ładowanie energią w sporcie

Gliceryna w sporcie - ładowanie w kulturystyce

Gliceryna w sporcie - ładowanie w kulturystyce

Gliceryna dzięki posiadanym właściwościom znalazła szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej, farmaceutycznej i spożywczej. To jednak nie wszystkie obszary, w których możemy ją wykorzystywać.

Spotkamy ją także w świecie ludzi aktywnych fizycznie, gdyż podnosi ich sprawność wysiłkową.

 

Wzmocnienie dla zawodników

Gliceryna (inaczej glicerol) jest związkiem organicznym z grupy alkoholi cukrowych. Jest to tzw. triol, czyli najprostszy trwały alkohol trójwodorotlenowy. O sukcesie gliceryny w wielu branżach zdecydowała wysoka higroskopijność. Oznacza to, że wiąże ona bardzo dobrze wodę.

W diecie sportowej substancja, która potrafi zatrzymać wodę w organizmie, jest bardzo cenna. Wzmacnia bowiem w ten sposób wydolność zawodnika. Zatrzymana w tkankach woda zapewnia okresowo lepsze nawodnienie i wstrzymanie diurezy.

Dzięki temu lepiej można sobie poradzić w trudnych warunkach atmosferycznych, gdy są np. wysokie temperatury lub duża wilgotność powietrza. Przydaje się więc osobom, które trenują takie dyscypliny, jak biegi na długie dystanse, kolarstwo, wspinaczkę. Utrata bowiem każdego procenta wody skutkuje spadkiem potrzebnej wydolności.

 

Gliceryna w kulturystyce

Glicerol jest też korzystnym składnikiem suplementów diety dla kulturystów. W tej dyscyplinie liczy się bowiem nie tylko wytrzymałość, ale także prezentowane, wyrzeźbione mięśnie.

Gliceryna zaś po dotarciu do mięśni wiąże dodatkowe zasoby płynów i dzięki temu mięsień jest bardziej nabrzmiały. Ma też lepszą wydolność energetyczną. Stosowanie gliceryny jako dodatku do diety podczas treningów pozwala również uzyskać bardzo pożądany efekt tzw. pompy mięśniowej.

Jest to zjawisko świetnie znane kulturystom. Polega na napompowaniu trenowanych partii mięśniowych poprzez ćwiczenia. Dochodzi wówczas do zwiększenia ukrwienia tkanki mięśniowej przy podwyższonym poziomie tlenku azotu.

Dzięki temu organizm może napełnić mięśnie krwią, która zawiera tlen i składniki odżywcze. Po napełnieniu się krwią komórki mięśniowe mają większą objętość i mówimy wtedy o zjawisku pompy mięśniowej. Gliceryna pomaga też w uwidocznieniu żył, do czego dążą wszyscy kulturyści.

Dlatego też często sięgają po suplementy diety z gliceryną lub czystą glicerynę przed samym wejściem na scenę. Wtedy lepiej prezentują się ich użylone mięśnie (tzw. kable). W odróżnieniu także od np. energetycznych batonów gliceryna nie wywołuje żadnych wzdęć.

 

Z gliceryną na trening

Podczas budowania masy ciała kulturyści wykonują bardzo intensywne ćwiczenia. Dlatego też, aby rozwinąć swoją wydolność treningową, sięgają po glicerynę. Daje im ona zastrzyk energii do ciężkiej pracy na siłowni, gdyż jest błyskawicznie wchłaniana.

Pomaga także w zapewnieniu odpowiedniej ilości wody w organizmie oraz w dostarczenie potrzebnych składników odżywczych. Dzięki temu łatwiej uniknąć urazów tkanki chrzęstno-stawowej, o które łatwo przy dużym obciążeniu stawów. Dla wielu osób uprawiających sport ważne jest utrzymanie również odpowiedniej masy ciała.

Okazuje się, że gliceryna może także wspomóc proces redukcji wagi ciała. Organizm podczas dużego wysiłku domaga się otrzymania niezbędnych składników, także cukrów. Dzięki glicerynie możemy zaspokoić tę potrzebę bez dostarczenia dużych ilości kalorii.

 

Normy dla sportowców

Gliceryna jest więc bardzo przydatna dla osób uprawiających sport, zarówno ciężko trenujących na bieżni, jak i w siłowni, lub wspinających się po górskich szczytach. Kulturystom pomaga także zbudować odpowiednią masę mięśniową, a następnie wyeksponować ją na scenie. Jednak należy pamiętać, aby odpowiednio ją dawkować i sprawdzać reakcję na nią własnego organizmu.

Dostarczona w niewłaściwych proporcjach może u niektórych osób wywołać nudności, dyskomfort jelitowy lub bóle głowy. Poza tym gliceryna jest niedozwolona dla zawodowych sportowców, startujących w oficjalnych zawodach.

Została bowiem wpisana dziesięć lat temu przez Światową Agencję Antydopingową na listę substancji zakazanych, gdyż może zwiększać objętość osocza. Dla wszystkich jednak, którzy są aktywni fizycznie i realizują sportowe pasje, gliceryna stanowi wartościowy składnik diety.