Koronawirus, rolnicy i kwarantanna

Śruta i makuch sojowy dodatkiem wysokobiałkowym do pasz
Śruta sojowa w żywieniu zwierząt
28 lutego 2020
Ceny mięsa Koronawirus
Koronawirus a ceny u rolnika i w sklepie. Co się dzieje?
12 marca 2020

Koronawirus, rolnicy i kwarantanna

Koronawirus na wsi - kwarantanna rolnika

Koronawirus na wsi - kwarantanna rolnika

Jak pandemia koronowirusa wpływa na polskie rolnictwo i producentów żywności? Co wolno rolnikowi na kwarantannie?

Zobacz jak uniknąć poważnych konsekwencji złamania przepisów oraz zadbać o siebie i swoje gospodarstwa.

Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce nieustannie rośnie. Przybywa także osób objętych kwarantanną — to już ponad kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak powinni więc funkcjonować, aby nie ponieść dotkliwych kar sięgających teraz 30 tysięcy zł. za jej złamanie?

W kwarantannie znajdują się także rolnicy prowadzący własne gospodarstwa. Wielu hodowców martwiło się przede wszystkim, czy w czasie obowiązkowej kwarantanny będą mogli zajmować się zwierzętami. Często nie ma kto ich zastąpić, a obowiązki należy wykonywać każdego dnia, bez przerwy.

Jednak jak podał Główny Inspektorat Weterynarii w swoim komunikacie: „nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoim zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać”.

Nie istnieją bowiem żadne naukowe dowody, że zwierzęta przenoszą w sposób biologiczny lub mechaniczny koronawirusa COVID-19. Rozprzestrzenia się on z jednej osoby na drugą, a nie na zwierzęta. Rolników obowiązują więc ogólne zasady kwarantanny, których należy bezwzględnie przestrzegać.

 

Zasady życia na kwarantannie

W tym czasie rolnicy nie mogą więc opuszczać gospodarstwa, zarówno w sprawach z nim związanych, jak i z powodów osobistych, np. wizyty w przychodni zdrowia. Gdy będą potrzebowali porady medycznej, powinni zadzwonić do rodzinnego lekarza, który jej udzieli. Nie wolno także przyjmować gości oraz spotykać się z innymi osobami. Rolnicy jednak często żyją w rodzinach wielopokoleniowych pod jednym dachem.

Mają więc kontakt z krewnymi i trudno, aby zachowali od domowników bezpieczną odległość dwóch metrów. Muszą więc przestrzegać dokładnie zasad higieny, które dotyczą częstego mycia rąk, ale także dezynfekowania łazienek oraz wszystkich powierzchni dotykowych, np. blatów, klamek, ekranów telefonów. Bardzo ważne jest także kontrolowanie własnego stanu zdrowia i mierzenie temperatury ciała przynajmniej dwa razy dziennie.

 

Co w przypadku choroby?

Gdy wystąpią niepokojące objawy takie jak wysoka gorączka, kaszel, duszności należy zadzwonić do powiatowej stacji sanitarno — epidemiologicznej i czekać na instrukcje, czy zgłosić się na oddział zakaźny najbliższego szpitala. Warto wiedzieć, że jeśli rolnik z powodu choroby wywołanej przez koronawirusa, nie jest w stanie zapewnić opieki zwierzętom, może zwrócić się o pomoc do swojego urzędu gminy. Ma także prawo powierzyć pełnione obowiązki w gospodarstwie rodzinie lub sąsiadom, którzy go zastąpią.

 

Zalecenia dla producentów żywności

Zgodnie z obowiązującą wiedzą, co potwierdził w specjalnym komunikacie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, nie ma dowodów na to, że żywność jest źródłem lub pośrednim ogniwem przenoszenia koronawirusa. Jednak dla producentów z branży spożywczej zostały przygotowane także specjalne zalecenia, wydane przez Główny Inspektorat Weterynarii. Przede wszystkim pracownicy, zanim przystąpią do pracy, mają mierzoną gorączkę. Jeśli przekracza ona 37,3 stopni, wracają do domu.

Dla osób z podejrzeniem choroby są też przygotowane osobne pomieszczenia, aby natychmiast ograniczyć ich kontakt z innymi osobami. Zakłady mają także specjalne procedury dotyczące zgłoszenia każdego przypadku do służb sanitarnych. Główny Inspektorat Weterynarii duży nacisk kładzie także na przestrzeganie zasad higieny nie tylko przez pracowników, ale także kontrahentów, kierowców lub serwisantów przychodzących do firmy. Muszą być zachowane również najwyższe standardy czystości i dezynfekcji powierzchni roboczych, podłóg, maszyn oraz biurek, stołów, ekranów komputerów i innych przedmiotów.

Walka z rozprzestrzenianiem się epidemii dotyczy już teraz wszystkich obszarów życia. Do jej podjęcia są więc wezwani także rolnicy i producenci żywności. Od powodzenia tych działań zależy przecież zdrowie wielu osób i oczekiwany powrót do życia sprzed czasów społecznej kwarantanny.