Jadłospis dla kur. Czym się kierować?

Producent glikoli Agri Line
Świat pełen glikoli. Jak je wykorzystać?
17 września 2019
Makuchy paszowe i opałowe
Makuchy – żywienie zwierząt pełne energii
30 września 2019

Jadłospis dla kur. Czym się kierować?

Producent pasz dla drobiu

Producent pasz dla drobiu

Osiągnięcie sukcesu w produkcji drobiarskiej zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają m.in. regulacje prawne, a nawet koniunktura gospodarcza, czy sytuacja polityczna na świecie.

Jednak główny ciężar spoczywa na samych hodowcach drobiu. Do ich kluczowych ich zadań należy zadbanie o prawidłowe wyżywienie kur.

 

Zróżnicowane  potrzeby

Kury potrzebują różnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach.  Czym kierować się przy ich doborze? Przede wszystkim wybierając pasze lub inne komponenty należy uwzględnić rasę kur. Jest to szczególnie istotne przy hodowli tzw. hybryd, czyli rasowych mieszańców. Poza tym dobór żywienia zależy też od wieku kur i ich masy, a także przeznaczenia, czy są to np. nioski towarowe, czy reprodukcyjne. Inne pasze często są potrzebne na okres odchowu i nieśności. Dużo zależy także od miejsca, w którym ptaki żyją. Hodowane w wybiegowym systemie mają wyższe zapotrzebowanie na energię w porównaniu z utrzymywanymi w klatkach. Ich koszt wyżywienia będzie więc wyższy.

 

Fermy bardziej wymagające

Chów fermowy wymaga przede wszystkim mieszanek treściwych, zbilansowanych, cechujących się wysoką jakością i strawnością. Na zwykłe pasze objętościowe, na które składają się popularne zielonki (sieczki pokrzyw, traw lub innych roślin motylkowatych) mogą pozwolić sobie gospodarstwa przydomowe. Wykorzystują one także odparowane ziemniaki, ziarna zbóż, wzbogacając je komponentami białkowymi oraz dodatkami mineralnymi.

Tam kury mają możliwość wybiegu i pobrania takiej paszy. Jednak dla osiągnięcia powyżej 300 jaj rocznie od nioski ten sposób żywienia jest niewystarczający. Ma zbyt małą wartość energetyczną i nie dostarcza odpowiedniej ilości białka. W chowie fermowym obok ziaren zbóż i mineralnych dodatków bardzo ważne są śruty poekstrakcyjne, nasiona roślin strączkowych, a także mieszanki mineralno-witaminowe (premiksy) i aminokwasy krystaliczne.

 

Specjaliści od  mieszanek

Treściwe mieszanki są dostępne na rynku, a firmy paszowe przygotowują je specjalnie dla ferm. Pasze takie mają odpowiednią wartość energetyczną i zawierają białko ogólne, włókno surowe, składniki mineralne i aminokwasy. W okresie nieśności należy zadbać, aby posiadały również wapno. Jego źródłem może być w mieszance np. kreda pastewna lub dolomit. To właśnie białko ogólne i wapń są niezbędne w procesie tworzenia się jaja.

Hodowcy wzbogacają także dietę kur o dodatki kwasu linowego, którego źródłem jest olej rzepakowy lub siemię lniane. Natomiast w pierwszym okresie odchowu, gdy rozwijają się tkanki i kościec, potrzebują pasz, które zapewnią odpowiednią ilość energii metabolicznej, białka ogólnego oraz składników mineralnych. W żywieniu kur należy jednak unikać drastycznych zmian w składzie komponentów mieszanek.  Niejednorodne mieszanki mogą obniżyć nośność kur lub zmienić niekorzystnie skład mikroflory ich przewodu pokarmowego.

 

Sposoby żywienia

W chowie kur istotne jest nie tylko to, co podamy im do zjedzenia, ale także w jaki sposób i o jakich porach. Pasza może być granulowana lub sypka. W żywieniu kur niosek stosuje się paszę sypką. Kura potrzebuje więcej czasu, by pobrać składniki pokarmowe niż w przypadku paszy granulowanej. Bezczynność ptaków jest niebezpieczna, gdyż może prowadzić do pojawienia się stresu i np. wydziobywania piór, a nawet kanibalizmu. Pasze sypkie należy podawać jednak w postaci grubych cząstek pokarmowych. Ptaki mają bowiem tendencję, aby wybierać duże cząstki pokarmowe, a zostawiać te mniejsze. Istotne jest także, aby hodowcy zapewnili kurom ziarna zbóż w mieszankach albo udostępnili im żwirek. Wtedy efektywniej rozdrobnią cząstki pokarmowe w żołądku.

 

Podane do stołu

Każda ferma posiada odpowiednie taśmy, którymi dostarczana jest pasza. Ptaki pobierają ją według swojego upodobania. W okresie nieśności kury spożywają od 100 do 130 gr mieszanki dziennie. Pora pobrania zależy od tego, jak długi jest dzień świetlny na fermie. Nioski sięgają bowiem po nią po zapaleniu światła.

 

W zdrowym i prawidłowym żywieniu kur trzeba pamiętać o wielu różnych czynnikach. Dlatego też każdy hodowca rozumie dzisiaj, jak kluczową rolę odgrywają dobrze dobrane pasze treściwe.