Kosmetyczne atuty oleju rzepakowego

Gliceryna kosmetyczna na włosy i skórę
Gliceryna – na włosy i skórę dla urody
12 lutego 2020
Śruta i makuch sojowy dodatkiem wysokobiałkowym do pasz
Śruta sojowa w żywieniu zwierząt
28 lutego 2020

Kosmetyczne atuty oleju rzepakowego

Maseczki na twarz i włosy z oleju rzepakowego

Maseczki na twarz i włosy z oleju rzepakowego

Olej rzepakowy posiada wiele cennych właściwości odżywczych, dlatego warto używać go w codziennej diecie. Pozytywnie wpływa także na urodę.

Znalazł więc zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce.

 

Skarb w oleju

Olej rzepakowy stanowi przede wszystkim ważne źródło prozdrowotnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym Omega-3 i Omega-6. Zapobiegają one m.in. utracie wilgotności komórek, która prowadzi do wysuszenia skóry. Oprócz pozytywnego działania na skórę wspomagają także funkcjonowanie nerek, mięśnia sercowego i całego układu krwionośnego.

Nasz organizm sam nie wytwarza nienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego musimy je dostarczyć wraz z pożywieniem. Dobrze więc używać oleju rzepakowego, np. dodając go do sałatek. Zawiera on także witaminę E, która jest antyoksydantem. Ta witamina młodości chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a tym samym przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Olej rzepakowy jest również bogaty w witaminę K i prowitaminę A (Beta- karoten), które są bardzo istotne w zachowaniu zdrowej kondycji.

 

Olejowe maseczki

Olej rzepakowy warto także używać zewnętrznie, jako składnik maści i maseczek. Jest ich doskonałym komponentem, bez zapachu, o właściwej konsystencji. Bardzo dobrze nawilża i działa przeciwzmarszczkowo. Do olejowej maseczki możemy dodać także inne składniki, które wzmacniają pozytywny efekt, np. rumianek, miód lub owoce.

Olej z rzepaku przydaje się także w pielęgnacji cery trądzikowej, którą trzeba odpowiednio nawilżać i chronić przed zapaleniem. Dlatego polecane są domowe maseczki z olejem, rumiankiem i jogurtem naturalnym. Ten roślinny olej tworzy także kojące mikstury dla cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

 

Na ładne oczy

Olej rzepakowy posiada wspomnianą już witaminę E, czyli cenny przeciwutleniacz dla cery, przeciwdziałający jej starzeniu się. Można więc go z powodzeniem wykorzystać jako serum pod oczy. Skóra jest pod okiem bardzo delikatna, potrzebuje więc preparatów, które ją wygładzą i zniwelują drobne zmarszczki.

Wzmocnienia i odżywienia wymagają także włosy. Do ich pielęgnacji możemy również używać oleju rzepakowego. Będzie on bardzo dobrym kosmetykiem do olejowania włosów. Zabiegi te wykonywane są na sucho lub na mokro. Dzięki nim cebulki włosów stają się mocniejsze, a kosmyki głęboko nawilżone i wygładzone. Włosy będą więc zregenerowane, a w dotyku miękkie i gładkie.

 

Do kąpieli i peelingu

Dobroczynne działanie mają także musujące kule do kąpieli, powstające na bazie roślinnych olejów, w tym rzepakowego. Warto je używać, gdyż są też skutecznym sposobem na nawilżenie i wygładzenie skóry oraz na wzmocnienie paznokci.

W pielęgnacji ciała polecane są także regularnie zabiegi oczyszczające, czyli popularny peeling. Możemy go przygotować w domu na bazie oleju rzepakowego. Posiada on bowiem właściwości, które zapewnią skórze nie tylko oczyszczenie, ale także sprawią, że będzie gładka i elastyczna. Trzeba jednak pamiętać, że peeling nie powinien być wykonywany częściej niż raz w tygodniu. Zbyt intensywny może bowiem zniszczyć naturalną warstwę ochronną skóry.

 

Kojący masaż

Pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie wpływają od wieków masaże. Są przyjemną formą relaksu, gdyż zmniejszają zmęczenie i napięcie. Leczą także dolegliwości związane z bólami kręgosłupa i kończyn. Do ich lepszego przeprowadzenia stosuje się również tłuszcze. Przede wszystkim są to olejki eteryczne, które mają także działanie aromaterapeuetyczne. Warto dodać do nich także rafinowany olej rzepakowy. Stanowi on dobrą bazę dla całego specyfiku, gdyż odżywia skórę i jest bezzapachowy. Aromat wybranych olejków eterycznych będzie nadal czysty i intensywny. Natomiast dzięki olejowi z rzepaku zyskujemy preparat do masażu wzbogacony o witaminę E i prowitaminę A.

Naturalne oleje roślinne, w tym właśnie rzepakowy, od wielu lat były z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce. Opłaca się więc sięgnąć po olej z rzepaku, przygotowując zarówno posiłki, jak i kosmetyki do zabiegów pielęgnacyjnych, by promieniować urodą i zdrowiem.